Želvy patří do třídy plazů a také k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům mezi nimi. Není to překvapivé - péče o želvy je totiž snadnější: stačí akvaterárium nebo terárium a potřebné vybavení. Želvy mohou doma prožít dlouhý život, ale pouze v případě, že jim majitel poskytne potřebnou péči a hlavně správnou stravu.
Podívejme se, jak správně tedy želvu krmit?
Strava suchozemských želv se skládá převážně z rostlinné potravy a lze je označit za býložravce. Želví strava by měla obsahovat krmivo, které bude bohaté na všechny potřebné vitamíny a stopové prvky pro zajištění normálního vývoje a růstu zvířete.
Jaké druhy zeleniny lze jí podávat? Rajčata, okurky, červená řepa, paprika, mrkev, salát, dýně, cukety, ředkvičky, lilek a fazole. Někdy také zelí, celer, brokolici, petržel, chřest, sušené mořské řasy. Z bylinek - hlávkový salát, pampelišky, jetel, jitrocel, mrkvová nať, mladé listy kopřiv, šťovík, jitrocel, vojtěška a jiné užitečné bylinky.
Jakými potravinami byste své želvy neměli krmit?
Existuje také řada krmiv, která mohou být pro zdraví vašeho milovaného mazlíčka škodlivá a způsobit mu různá onemocnění. Patří mezi ně: brambory; bílé zelí, hrách, špenát; mléčné výrobky; cibule, česnek; moučné výrobky; třešně; slupky citrusových plodů; ovocné pecky; vaječné skořápky; masné výrobky a polotovary; konzervy; obiloviny (kaše); tepelně upravené potraviny; krmivo určené pro jiná zvířata; jedovaté rostliny.
Důležité je také zmínit tyto body:
Pokud víte, že vaše želva snědla něco špatného, nebo pokud se domníváte, že je nemocná, můžete jí před návštěvou veterináře poskytnout první pomoc tak, že jednoduše přidáte půl lžičky gelu EnteroZoo do její misky s pitím. Ten zajistí přirozenou očistu těla od všech škodlivých látek a bakterií, které mohly otravu způsobit.
Buďte opatrní při výběru potravin pro každodenní stravu a krmte svou milovanou želvu pouze chutnou a zdravou stravou! Naši čtyřnozí přátelé si přece zaslouží to nejlepší!