EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Čím krmit suchozemskou želvu?

Čím krmit suchozemskou želvu?

Želvy patří do třídy plazů a také k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům mezi nimi. Není to překvapivé - péče o želvy je totiž snadnější: stačí akvaterárium nebo terárium a potřebné vybavení. Želvy mohou doma prožít dlouhý život, ale pouze v případě, že jim majitel poskytne potřebnou péči a hlavně správnou stravu.

 

Podívejme se, jak správně tedy želvu krmit?

Strava suchozemských želv se skládá převážně z rostlinné potravy a lze je označit za býložravce. Želví strava by měla obsahovat krmivo, které bude bohaté na všechny potřebné vitamíny a stopové prvky pro zajištění normálního vývoje a růstu zvířete.

  • Bylinky a zelenina (75 % stravy). Jedná se o jednu z nejdůležitějších potravin pro želvy. Stačí je nakrájet na malé kousky nebo nastrouhat na struhadle.

Jaké druhy zeleniny lze jí podávat? Rajčata, okurky, červená řepa, paprika, mrkev, salát, dýně, cukety, ředkvičky, lilek a fazole. Někdy také zelí, celer, brokolici, petržel, chřest, sušené mořské řasy. Z bylinek - hlávkový salát, pampelišky, jetel, jitrocel, mrkvová nať, mladé listy kopřiv, šťovík, jitrocel, vojtěška a jiné užitečné bylinky.

  • Ovoce a bobuloviny (15 % stravy). Ovoce není pro želvy jenom pochoutkou, ale také zdrojem spousty vitamínů. Mohou to být například banány, hrušky, jablka, meruňky, maliny, jahody, hroznové víno, meloun a rybíz.
  • Suché krmivo. Vyrábí se v mnoha podobách a lze jej najít téměř v každém obchodě s chovatelskými potřebami, ale je třeba mít na paměti: není vhodné krmit neustále pouze směsí, stačí ji zařadit do jídelníčku 1-2krát týdně.
  • Souhrn vitamínů a minerálů. Stejně jako všechny želvy, i ty domácí potřebují v různých obdobích svého života doplňující výživu k posílení imunity. K dispozici jsou speciální vitaminy pro udržení jejich zdraví. 

Jakými potravinami byste své želvy neměli krmit?

Existuje také řada krmiv, která mohou být pro zdraví vašeho milovaného mazlíčka škodlivá a způsobit mu různá onemocnění. Patří mezi ně: brambory; bílé zelí, hrách, špenát; mléčné výrobky; cibule, česnek; moučné výrobky; třešně; slupky citrusových plodů; ovocné pecky; vaječné skořápky; masné výrobky a polotovary; konzervy; obiloviny (kaše); tepelně upravené potraviny; krmivo určené pro jiná zvířata; jedovaté rostliny.

Důležité je také zmínit tyto body:

  1. V akváriu nebo teráriu by měla být miska s čerstvou vodou.
  2. Strava by měla být vyvážená a komplexní.
  3. Nepřekrmujte želvu, mohlo by to způsobit onemocnění jater a zažívacího traktu. Dospělí jedinci by měli být krmeni 2-3krát týdně. Malé a březí želvy by měly dostávat potravu každý den.
  4. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu.
  5. Krmivo by nemělo přesahovat velikost hlavy zvířete a samotná porce by neměla přesahovat velikost krunýře.
  6. Stravu podávejte v denní době.
  7. V zimě by se strava měla skládat ze zeleniny a bylinek (70 %), ovoce (25 %) a minerálů a vitamínů (5 %). V létě je krmení mnohem jednodušší: stačí podávat bylinky (jetel, jitrocel, mateřídoušku, listy pampelišky), bobuloviny (maliny, jahody, borůvky) a ovoce.

Pokud víte, že vaše želva snědla něco špatného, nebo pokud se domníváte, že je nemocná, můžete jí před návštěvou veterináře poskytnout první pomoc tak, že jednoduše přidáte půl lžičky gelu EnteroZoo do její misky s pitím. Ten zajistí přirozenou očistu těla od všech škodlivých látek a bakterií, které mohly otravu způsobit.

 

Buďte opatrní při výběru potravin pro každodenní stravu a krmte svou milovanou želvu pouze chutnou a zdravou stravou! Naši čtyřnozí přátelé si přece zaslouží to nejlepší!

27.09.2022